XEV 9e

1/8
The Mahindra XEV 9e is an SUV coupe and one of the newest and most advanced EVs from Mahindra. It comes packed with features, including a 3-screen setup on the dashboard, 16 speakers, and an augmented reality (AR)-based heads-up display. It has two battery pack options, both of which have a claimed range of more than 500 km.
The Mahindra XEV 9e is an SUV coupe and one of the newest and most advanced EVs from Mahindra. It comes packed with features, including a 3-screen setup on the dashboard, 16 speakers, and an augmented reality (AR)-based heads-up display. It has two battery pack options, both of which have a claimed range of more than 500 km.
The Mahindra XEV 9e is an SUV coupe and one of the newest and most advanced EVs from Mahindra. It comes packed with features, including a 3-screen setup on the dashboard, 16 speakers, and an augmented reality (AR)-based heads-up display. It has two battery pack options, both of which have a claimed range of more than 500 km.
The Mahindra XEV 9e is an SUV coupe and one of the newest and most advanced EVs from Mahindra. It comes packed with features, including a 3-screen setup on the dashboard, 16 speakers, and an augmented reality (AR)-based heads-up display. It has two battery pack options, both of which have a claimed range of more than 500 km.
The Mahindra XEV 9e is an SUV coupe and one of the newest and most advanced EVs from Mahindra. It comes packed with features, including a 3-screen setup on the dashboard, 16 speakers, and an augmented reality (AR)-based heads-up display. It has two battery pack options, both of which have a claimed range of more than 500 km.
Key Specifications
| Maximum Power | 228bhp |
| Maximum Torque | 380Nm |
| Gearbox | Single Speed |
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Multi-link suspension |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Boot Space | 663 Litres |
| Battery Capacity | 59 kWh |
| Range | 542 km |
| Motor Power | 170 kW |
| Turning Radius | 10 m |
| Emission Norm Compliance | ZEV |
| Charging Time Ac | 6 / 8.7 h (11 .2kW / 7.2 kW Charger) |
| Charging Time Dc | 20Min with 140 kW DC |
| Drive Type | Rear-Wheel Drive (RWD) |
| Safeties | Anti-lock Braking System (ABS) |
| Transmission Type | Automatic Transmission (AT) |
| Fuel Type | Electric |







