XEV 9S

1/6
The XEV 9S is offered in 6 variants namely Pack Three Above 79kWh, Pack Three 79kWh, Pack Two Above 79kWh, Pack Two Above 70kWh, Pack One Above 79kWh, Pack One Above 59kWh. The cheapest Mahindra XEV 9S variant is the Pack One Above 59kWh which has a price tag of ₹19.95 Lakh while the most expensive variant is the Mahindra XEV 9S Pack Three Above 79kWh which commands a price of ₹29.45 Lakh.
The XEV 9S is offered in 6 variants namely Pack Three Above 79kWh, Pack Three 79kWh, Pack Two Above 79kWh, Pack Two Above 70kWh, Pack One Above 79kWh, Pack One Above 59kWh. The cheapest Mahindra XEV 9S variant is the Pack One Above 59kWh which has a price tag of ₹19.95 Lakh while the most expensive variant is the Mahindra XEV 9S Pack Three Above 79kWh which commands a price of ₹29.45 Lakh.
The XEV 9S is offered in 6 variants namely Pack Three Above 79kWh, Pack Three 79kWh, Pack Two Above 79kWh, Pack Two Above 70kWh, Pack One Above 79kWh, Pack One Above 59kWh. The cheapest Mahindra XEV 9S variant is the Pack One Above 59kWh which has a price tag of ₹19.95 Lakh while the most expensive variant is the Mahindra XEV 9S Pack Three Above 79kWh which commands a price of ₹29.45 Lakh.
The XEV 9S is offered in 6 variants namely Pack Three Above 79kWh, Pack Three 79kWh, Pack Two Above 79kWh, Pack Two Above 70kWh, Pack One Above 79kWh, Pack One Above 59kWh. The cheapest Mahindra XEV 9S variant is the Pack One Above 59kWh which has a price tag of ₹19.95 Lakh while the most expensive variant is the Mahindra XEV 9S Pack Three Above 79kWh which commands a price of ₹29.45 Lakh.
The XEV 9S is offered in 6 variants namely Pack Three Above 79kWh, Pack Three 79kWh, Pack Two Above 79kWh, Pack Two Above 70kWh, Pack One Above 79kWh, Pack One Above 59kWh. The cheapest Mahindra XEV 9S variant is the Pack One Above 59kWh which has a price tag of ₹19.95 Lakh while the most expensive variant is the Mahindra XEV 9S Pack Three Above 79kWh which commands a price of ₹29.45 Lakh.
Key Specifications
| Maximum Power | 282bhp |
| Maximum Torque | 380Nm |
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Multi-link suspension |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Charging Time | 8 / 11.7 h (11 .2kW / 7.2 kW Charger) |
| Boot Space | 500 Litres |
| Top Speed | 202 kmph |
| Battery Capacity | 79 kWh |
| Motor Power | 210 kW |
| Emission Norm Compliance | ZEV |
| Charging Time Ac | 6 / 8.7 h (11 .2kW / 7.2 kW Charger) |
| Charging Time Dc | 20Min with 140 kW / 400A Charger Input |
| Body Type | SUV (Sport Utility Vehicle) |
| Drive Type | Rear-Wheel Drive (RWD) |
| Safeties | Anti-lock Braking System (ABS) |
| Transmission Type | Automatic Transmission (AT) |
| Fuel Type | Electric |





