BE 6

1/8
It is one of the most recent new-age Mahindra EVs, which gets aggressive styling and equally potent powertrain options. It gets two battery pack options, which have a claimed range of more than 500 km. It gets a rear-axle-mounted electric motor, which facilitates rear-wheel-driven fun.
It is one of the most recent new-age Mahindra EVs, which gets aggressive styling and equally potent powertrain options. It gets two battery pack options, which have a claimed range of more than 500 km. It gets a rear-axle-mounted electric motor, which facilitates rear-wheel-driven fun.
It is one of the most recent new-age Mahindra EVs, which gets aggressive styling and equally potent powertrain options. It gets two battery pack options, which have a claimed range of more than 500 km. It gets a rear-axle-mounted electric motor, which facilitates rear-wheel-driven fun.
It is one of the most recent new-age Mahindra EVs, which gets aggressive styling and equally potent powertrain options. It gets two battery pack options, which have a claimed range of more than 500 km. It gets a rear-axle-mounted electric motor, which facilitates rear-wheel-driven fun.
It is one of the most recent new-age Mahindra EVs, which gets aggressive styling and equally potent powertrain options. It gets two battery pack options, which have a claimed range of more than 500 km. It gets a rear-axle-mounted electric motor, which facilitates rear-wheel-driven fun.
Key Specifications
| Maximum Power | 228bhp |
| Maximum Torque | 380Nm |
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Multi-link suspension |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Charging Time | 20Min with 140 kW DC |
| Boot Space | 455 Litres |
| Battery Capacity | 59 kWh |
| Range | 557 km |
| Motor Power | 170 kW |
| Turning Radius | 5 m |
| Emission Norm Compliance | ZEV |
| Charging Time Ac | 6 / 8.7Hour (11.2 kW / 7.2 kW charger) |
| Charging Time Dc | 20Min with 140 kW DC |
| Drive Type | Rear-Wheel Drive (RWD) |
| Safeties | Anti-lock Braking System (ABS) |
| Transmission Type | Automatic Transmission (AT) |
| Fuel Type | Electric |







