Livo

1/3
The Honda Livo comes with an LCD instrument console that offers all the basic riding information, including the speed, distance travelled, real-time mileage, low-fuel indicator, average mileage indicator, and service due indicator, among others. The bike also features an engine start/stop switch and side-stand engine cut-off functionality.
The Honda Livo comes with an LCD instrument console that offers all the basic riding information, including the speed, distance travelled, real-time mileage, low-fuel indicator, average mileage indicator, and service due indicator, among others. The bike also features an engine start/stop switch and side-stand engine cut-off functionality.
The Honda Livo comes with an LCD instrument console that offers all the basic riding information, including the speed, distance travelled, real-time mileage, low-fuel indicator, average mileage indicator, and service due indicator, among others. The bike also features an engine start/stop switch and side-stand engine cut-off functionality.
The Honda Livo comes with an LCD instrument console that offers all the basic riding information, including the speed, distance travelled, real-time mileage, low-fuel indicator, average mileage indicator, and service due indicator, among others. The bike also features an engine start/stop switch and side-stand engine cut-off functionality.
The Honda Livo comes with an LCD instrument console that offers all the basic riding information, including the speed, distance travelled, real-time mileage, low-fuel indicator, average mileage indicator, and service due indicator, among others. The bike also features an engine start/stop switch and side-stand engine cut-off functionality.
Key Specifications
| Arai Mileage | 70 kmpl |
| Engine Displacement | 109.51 cc |
| No Of Cylinders | 1 |
| Maximum Torque | 9.30 Nm @ 5500 rpm |
| Engine Type | Air Cooled, 4 Stroke, SI |
| Gearbox | 4 Speed |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Battery Capacity | 12V / 4AH |
| Bore | 47 mm |
| Stroke | 63.121 mm |
| Starting | Kick and Self Start |
| Drive Type | Rear-Wheel Drive (RWD) |
| Safeties | Passenger Footrest |
| Transmission Type | Manual Transmission |
| Fuel Type | Petrol |


