SP 125

1/5
The Honda SP125 is Honda’s sportiest 125cc commuter bike in India. In fact, it is the sportier sibling of India’s best selling 125cc bike, the Honda Shine 125. The SP125 gets a more muscular design and better features over the Shine, making it ideal for younger riders.
The Honda SP125 is Honda’s sportiest 125cc commuter bike in India. In fact, it is the sportier sibling of India’s best selling 125cc bike, the Honda Shine 125. The SP125 gets a more muscular design and better features over the Shine, making it ideal for younger riders.
The Honda SP125 is Honda’s sportiest 125cc commuter bike in India. In fact, it is the sportier sibling of India’s best selling 125cc bike, the Honda Shine 125. The SP125 gets a more muscular design and better features over the Shine, making it ideal for younger riders.
The Honda SP125 is Honda’s sportiest 125cc commuter bike in India. In fact, it is the sportier sibling of India’s best selling 125cc bike, the Honda Shine 125. The SP125 gets a more muscular design and better features over the Shine, making it ideal for younger riders.
The Honda SP125 is Honda’s sportiest 125cc commuter bike in India. In fact, it is the sportier sibling of India’s best selling 125cc bike, the Honda Shine 125. The SP125 gets a more muscular design and better features over the Shine, making it ideal for younger riders.
Key Specifications
| Arai Mileage | 63 kmpl |
| Engine Displacement | 123.94 cc |
| No Of Cylinders | 1 |
| Maximum Torque | 10.9 Nm @ 6000 rpm |
| Engine Type | 4 Stroke, SI Engine |
| Gearbox | 5 Speed |
| Front Brake Type | Drum |
| Rear Brake Type | Drum |
| Emission Norm Compliance | bs6-2.0 |
| Clutch | Multiplate Wet Clutch |
| Bore | 50.0 mm |
| Stroke | 63.1 mm |
| Starting | Kick and Self Start |
| Braking System | Drum |
| Drive Type | Rear-Wheel Drive (RWD) |
| Safeties | Pass Switch |
| Transmission Type | Manual Transmission |
| Fuel Type | Petrol |




